Winners - 2015

Winners - 2015

  • WINNER
    Best Apprentice/ New Starter - under 25

     Katherine Colley, Barratt & David Wilson Homes

    Sponsored by: Bam Construct UK – Presented by Penny Anderson, Education and Community Co-ordinator

  • WINNER
    Best apprentice/ New Starter - 25 and over

    Carla Higgins, Hounslow Homes

    Sponsored by: Ardmore Construction – Presented by Eillish Kwai, Employment & Skills Manager

  • WINNER
    Architect of the Year

    Sue Emms, BDP

    Sponsored by: Mace – Presented by Barbara Welch, Director

  • WINNER
    Engineer of the Year - Civils/ Infrastructure

    Jennifer Ogawa, Mott MacDonald

    Sponsored by: Matchtech – Presented by Grahame Carter, Operations Director, Infrastructure

  • WINNER
    Engineer of the Year - Building / Services

    Anna Wendt, Buro Happold

    Sponsored by: Ruskin Air Management – Presented by David Fitzpatrick, Sales and Marketing Director

  • WINNER
    Project Manager of the Year

    Liz Hartley, Mace

    Sponsored by: Mott MacDonald – Presented by Ian Probert, Development Director

  • WINNER
    Quantity Surveyor of the Year

    Bernadette Lord, DSG Quantity Surveyors

    (collected by Steve Gosling, MD)

    Presented by: Siobhan McMahon, Chair of the National Association of Women in Construction

  • WINNER
    Tradeswoman of the Year

    Angela Twigg & Sara Thomas, Hammered ‘n’ Plastered

    Sponsored by: Taylor Woodrow – Presented by Fred Garner, Sector Director for Rail

  • WINNER
    Green Leadership Award

    Zoe Carmichael, Magenta Living

    Sponsored by: Laing O’Rourke PLC – Presented by Caroline Blackman, Sustainability Director

  • WINNER
    Rising Star

    Lauren Harries, Taylor Woodrow

    Sponsored by: Atkins – Presented by Tracey Radford Head of Staff Development, Ground Engineering

  • WINNER
    Award for Staff Development & Training

    Opus International Consultants (UK) Ltd

    Collected by: Robin Atkinson, Office Director & Beverley Chiang, Marketing & Business Development Manager

    Sponsored by: Building Careers UK – Presented by Debbie King, Social Housing Recruitment Manager

  • WINNER
    Business Leader of the Year

    Anita Harrison-Carroll, Sovini Trade Supplies

    Sponsored by: Turner & Townsend – Presented by Mark Savage, Director

  • WINNER
    Mentor of the Year

    Joanne Bradshaw, Forrest

    Sponsored by: Mount Anvil – Presented by Luke Taylor, Commercial Director

  • WINNER
    Outstanding Woman in Construction

    Louise Brooke-Smith, Brooke Smith Planning

    (collected by Natasha Motee, Presidential Programme Manager, RICS)

    Sponsored by BDP: Presented by Phil Simcock, Civil and Structural Engineering Director

  • WINNER
    Lifetime Achievement Award

    Valerie Owen

    Sponsored by: Leeds Beckett University

    Presented by: Professor Chris Gorse the Director of the Leeds Sustainability Institute at Leeds Beckett University

Commendations

  • Best Apprentice/New Starter – under 25
    Charlotte Sutherland, Hounslow Housing
  • Engineer of the Year – Civils/ Infrastructure
    Tracey Radford, Atkins
  • Outstanding Woman in Construction
    Christine Townley, Construction Youth Trust
  • Rising Star
    Susanna Morales, Barnet Homes